Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vážený pane profesore….

26. 09. 2007 18:33:21
Vážený pane profesore.... Nikoliv modrá, zelená, ale černá!!!

Vážený pane profesore....

Nikoliv modrá, zelená, ale černá!!!

S velkým napětím jsem očekával Váš projev na půdě (nebo suterénu?!?) OSN, na téma globálních změn klimatu.

Váš projev byl předem odsuzován ze všech stran opozičních, oportunistických, liberálních, ... Prostě jste šel „Proti všem“, aniž by kdokoliv z kritiků znal jeho obsah (jak typické pro naši švejkovskou kulturu). Tím jste získal mé sympatie, že nepodléháte doktríně „Zelené diktatury“, jak je nám metodou vymývání mozků již několik desetiletí vtloukána prostřednictvím nekritických médií do hlav.

Zdržel jsem se všech komentářů a úvah na toto téma, dokud se neprojevíte. Pravdu povědíc, jste mne zklamal.

V pozitivním smyslu v tom, že jste „v omezené míře“ přiznal negativní změny klimatu pro další rozvoj civilizace, které jste doposud odmítal. V negativním smyslu popřením významu lidské činnosti na těchto změnách. Vždy jsem Vás kritizoval a současně obdivoval pro Vaši nekompromisnost v prosazování ve mnoze správných, byť kntroverzních názorů na hospodářský a politický rozvoj České kotliny. Bohužel z Vašeho projevu jsem nabyl dojmu, že globalita Vašeho myšlení v otázce změn klimatu nepřesáhla hranice bývalého „Východního bloku“.

Dovolte mi malou historickou reminiscenci.

Před několika miliardami let Země připomínala dnešní Venuši, co se týká složení atmosféry, její teploty a tlaku. Hlavní složkou skleníkového efektu, který byl rozhodující proměnnou klimatu na planetě, byl uhlík (C – Karbon). Samozřejmě ve formě jeho plynných, kapalných i pevných sloučenin – CO, CO2, metan, etan a další nasycené i nenasycené organické uhlovodíky a anorganické kyseliny a uhlíkaté soli. Organické sloučeniny byly hlavními iniciátory života na naší planetě. Postupně se vyvinuly rostliny na bázi chlorofylu, které začaly atmosférický uhlík vázat do svých tkání a ve formě dnešního zemního plynu, ropy, uhlí, diamantů a dalších forem uhlíkatých sloučenin, ukládat pod zemský povrch, snižovat skleníkový efekt a podporovat další rozvoj života na Zemi, jehož vývojovým stadiem jsme i my, tzv. Homo Sapiens (opravdu sapiens?). Stamiliony let trvalo, než se podařilo odstranit skleníkový efekt způsobený plynným uhlíkem (CO, CO2) prostřednictvím procesu ukládání uhlíku pod zemský povrch.

Historie člověka je v tomto ohledu nepatrná. Využívání energetických zdrojů se počítá na desítky tisíc let a jejich opravdu intenzivní využívání dokonce na necelé stovky let. To, co paní Příroda do země ukládala miliony let, my ve formě fosilních paliv vychrlíme zpět do atmosfěry řádově v desítkách let a vy si dovolíte tvrdit, že na změny klimatu má člověk nepatrný, Vašimi slovy zanedbatelný, vliv? Při Vašem informačním servisu a inteligenčním potenciálu přece není možné, abyste toto nevěděl.

Intenzivní využívání fosilních paliv, mýcení deštných pralesů (snížení potenciálu zpětného ukládání uhlíku), to jsou všechno důsledky lidské činnosti!!! Jestli tedy tvrdíte, že je třeba nechat přírodu, ať si s touto situací poradí, pak se bojím o osud lidstva, protože příroda si skutečně poradí. Tím, že nás zničí nebo se zničíme sami.

Vážím si Vás jako nesmírně inteligentního člověka, který pro tento stát a region Evropy dokázal udělat velmi, velmi mnoho dobrého. Bohužel je pro mne hlubokým zklamáním, že jste ekonomikou natolik determinován, že nejste schopen vidět důsledky nekontrolovaného drancování přírodních zdrojů, když již dnes existují jiné zdroje a technologie, které by je omezily. Bohužel na úkor nadnárodních koncernů a kartelů (OPEC), jejichž kapitál stojí za mnohými vládami a mocenskými skupinami a ti a ty si nenásilně moc vzít nedají. Lituji, že po Vašem projevu Vás musím vidět v jejich dresu.

S úctou a vírou v lepší

Zbyněk Barth

Autor: Zbyněk Barth | středa 26.9.2007 18:33 | karma článku: 13.98 | přečteno: 2682x

Další články blogera

Zbyněk Barth

A co dál, zemane/králi, králi/zemane ?

Co se stane, či stalo, když se stane zeman králem ?

26.2.2015 v 16:27 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 552 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 340 | Diskuse

Marek Hilšer

Jaký je odkaz 17. listopadu v roce 2017?

Připomínáme si 28 let od pádu zločinného komunismu. Jaký je odkaz tohoto výročí pro naši současnost a budoucnost?

18.11.2017 v 13:25 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jaromír Petřík

Proč „Pražská kavárna“ zakázala Michalovi Horáčkovi projev na Václaváku?

Letošní oslavy 17. listopadu proběhly zcela v režii „Pražské kavárny.“ Její zástupci dovolili v Praze vystoupit pouze svým stoupencům, kteří jeden jako druhý hystericky opakovali fráze o ohrožení naší demokracie.

18.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 38.96 | Přečteno: 1553 | Diskuse

Jan Dvořák

Bohuslav S. poprvé v zaměstnání (alternativní historie z roku 1994)

Ředitel se podíval do diáře, kde měl v „chlívečku“ pátek 6.11. poznamenáno: doktor. 9 - 9.20. Neznamenalo to však nic fatálního, jako je návštěva zubaře, ale seznamovací pohovor s novým zaměstnancem, právníkem.

18.11.2017 v 11:33 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 309 | Diskuse

Milena Poláková

Panoptikum města pražského, aneb manuál, jak neslavit, jak znectít...

Kalendářní svátek památného 17.11. 1989, se nám rok od roku jaksi vymyká z rukou. Ne, že bychom to sami chtěli, chtějí to však ti, které nikdo nezve, kteří se stále vnucují a jsou tímto nejen směšní a ohraní, ale hlavně trapní.

18.11.2017 v 10:35 | Karma článku: 37.01 | Přečteno: 1343 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2465

Murphyho zákony platí beze zbytku ....Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.