Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vážený pane profesore….

26. 09. 2007 18:33:21
Vážený pane profesore.... Nikoliv modrá, zelená, ale černá!!!

Vážený pane profesore....

Nikoliv modrá, zelená, ale černá!!!

S velkým napětím jsem očekával Váš projev na půdě (nebo suterénu?!?) OSN, na téma globálních změn klimatu.

Váš projev byl předem odsuzován ze všech stran opozičních, oportunistických, liberálních, ... Prostě jste šel „Proti všem“, aniž by kdokoliv z kritiků znal jeho obsah (jak typické pro naši švejkovskou kulturu). Tím jste získal mé sympatie, že nepodléháte doktríně „Zelené diktatury“, jak je nám metodou vymývání mozků již několik desetiletí vtloukána prostřednictvím nekritických médií do hlav.

Zdržel jsem se všech komentářů a úvah na toto téma, dokud se neprojevíte. Pravdu povědíc, jste mne zklamal.

V pozitivním smyslu v tom, že jste „v omezené míře“ přiznal negativní změny klimatu pro další rozvoj civilizace, které jste doposud odmítal. V negativním smyslu popřením významu lidské činnosti na těchto změnách. Vždy jsem Vás kritizoval a současně obdivoval pro Vaši nekompromisnost v prosazování ve mnoze správných, byť kntroverzních názorů na hospodářský a politický rozvoj České kotliny. Bohužel z Vašeho projevu jsem nabyl dojmu, že globalita Vašeho myšlení v otázce změn klimatu nepřesáhla hranice bývalého „Východního bloku“.

Dovolte mi malou historickou reminiscenci.

Před několika miliardami let Země připomínala dnešní Venuši, co se týká složení atmosféry, její teploty a tlaku. Hlavní složkou skleníkového efektu, který byl rozhodující proměnnou klimatu na planetě, byl uhlík (C – Karbon). Samozřejmě ve formě jeho plynných, kapalných i pevných sloučenin – CO, CO2, metan, etan a další nasycené i nenasycené organické uhlovodíky a anorganické kyseliny a uhlíkaté soli. Organické sloučeniny byly hlavními iniciátory života na naší planetě. Postupně se vyvinuly rostliny na bázi chlorofylu, které začaly atmosférický uhlík vázat do svých tkání a ve formě dnešního zemního plynu, ropy, uhlí, diamantů a dalších forem uhlíkatých sloučenin, ukládat pod zemský povrch, snižovat skleníkový efekt a podporovat další rozvoj života na Zemi, jehož vývojovým stadiem jsme i my, tzv. Homo Sapiens (opravdu sapiens?). Stamiliony let trvalo, než se podařilo odstranit skleníkový efekt způsobený plynným uhlíkem (CO, CO2) prostřednictvím procesu ukládání uhlíku pod zemský povrch.

Historie člověka je v tomto ohledu nepatrná. Využívání energetických zdrojů se počítá na desítky tisíc let a jejich opravdu intenzivní využívání dokonce na necelé stovky let. To, co paní Příroda do země ukládala miliony let, my ve formě fosilních paliv vychrlíme zpět do atmosfěry řádově v desítkách let a vy si dovolíte tvrdit, že na změny klimatu má člověk nepatrný, Vašimi slovy zanedbatelný, vliv? Při Vašem informačním servisu a inteligenčním potenciálu přece není možné, abyste toto nevěděl.

Intenzivní využívání fosilních paliv, mýcení deštných pralesů (snížení potenciálu zpětného ukládání uhlíku), to jsou všechno důsledky lidské činnosti!!! Jestli tedy tvrdíte, že je třeba nechat přírodu, ať si s touto situací poradí, pak se bojím o osud lidstva, protože příroda si skutečně poradí. Tím, že nás zničí nebo se zničíme sami.

Vážím si Vás jako nesmírně inteligentního člověka, který pro tento stát a region Evropy dokázal udělat velmi, velmi mnoho dobrého. Bohužel je pro mne hlubokým zklamáním, že jste ekonomikou natolik determinován, že nejste schopen vidět důsledky nekontrolovaného drancování přírodních zdrojů, když již dnes existují jiné zdroje a technologie, které by je omezily. Bohužel na úkor nadnárodních koncernů a kartelů (OPEC), jejichž kapitál stojí za mnohými vládami a mocenskými skupinami a ti a ty si nenásilně moc vzít nedají. Lituji, že po Vašem projevu Vás musím vidět v jejich dresu.

S úctou a vírou v lepší

Zbyněk Barth

Autor: Zbyněk Barth | středa 26.9.2007 18:33 | karma článku: 13.98 | přečteno: 2682x

Další články blogera

Zbyněk Barth

A co dál, zemane/králi, králi/zemane ?

Co se stane, či stalo, když se stane zeman králem ?

26.2.2015 v 16:27 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 552 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

A proč vlastně ne Jirka?

Kdyby mi někdo svého času řekl, že budu psát blog na téma Jiří Paroubek a budu vést pozitivní úvahu na jeho téma, tak bych mu řekla, že se snad musel zbláznit. A vida, je to tady:-). Život přináší různá překvapení.

22.6.2017 v 23:39 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 172 | Diskuse

Michael Pálka

Polopravdy a nepravdy našich politiků...

"Jazyk je dán člověku proto, aby skrýval své myšlenky", řekl Charles Maurice de Talleyrand, ministr zahraničí Ludvíka XVI, Napoleona a Ludvíka XVIII..A lhal všem třem.

22.6.2017 v 23:16 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jan Dvořák

Trump(ová) a Zeman - „pár snů“ , a jak jim to slušelo!

Třikrát díky Bohu, že prezident má tak zručného Ovčáčka. Nebýt exklusivní fotografie mimořádné audience u prezidenta, kterou mluvčí vlastnoručně pořídil a bleskově pustil na síť, byli bychom o moc ochuzeni.

22.6.2017 v 18:58 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 280 | Diskuse

Přemek Čech

O tom, že v ČSSD je asi hodně hlávek zelí..

Ještě štěstí, že na to nový lídr strany pan Zaorálek konečně poukázal.. Ale to logo opravdu za to nemůže, že tato strana spíš spustila zelnou kampaň, jako tu předvolební..

22.6.2017 v 18:05 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jan Ziegler

Vlakem zdarma? Typický socialistický nesmysl

Sociální demokracie slibuje, že by děti a studenti do 18 let a také senioři mohli jezdit v České republice vlaky zdarma. Státní kasu by to přišlo na miliardy korun ročně navíc. To je ovšem špatně.

22.6.2017 v 17:50 | Karma článku: 15.04 | Přečteno: 477 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2465

Murphyho zákony platí beze zbytku ....

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.